|
Едно от китните български села, където можете да прекарате приятно почивката си е Рибарица. Тук не само можете да се откъснете от натовареното ежедневие, но и да се докоснете до селото в неговата естествена среда. Съчетанието между типичния български селски бит и уникалната природа ще ви изумят – калдъръмените улички, уютните къщи, светлите и просторни градини – за миг човек може да си помисли, че времето е спряло. Тук имате възможност да се разходите сред природата, да половите риби или да се посветите на изучаването на редки птици. Дори за любителите на лова има дивеч. А съхраненият възрожденски облик на селището го прави още по приятно за туристите. Спокойствието и хармонията, които комплексът излъчва ще ви очароват и ще направят почивката ви наистина незабравима. Върнете се назад във времето като посетите автентичната работеща водна мелница, казаните за варене на ракия, и малките занаятчийски работилници. Или се потопете в кристално чистите и ледено студени води на близката река – прекрасно решение за бягство от летните жеги. Но освен възможност да се докоснете до чистия български дух и да се полюбувате на гористите склонове на Стара планина, можете да посетите и националния парк „Централен балкан”, както и забележителния биорезерват „Царичина”. Тук растат вековни дървета като бук, шестил явор, габър, трепетлика и други. Своеобразен рай за орнитолозите, резерватът предоставя дом и убежище още на кафявата мечка, почти всички видове кълвачи и много пойни птици. Еко туризмът в тази област е силно развит и имате възможност да се възползвате от това, като покарате колела по обозначените велосипедни маршрути или разгледате резерватите „Боатин“ и „Козя стена“, както и защитената местност „Черният рът“. За тези които искат да обикалят местността пеш, само на няколко часа са хижите „Ехо“, „Вежен“ и „Георги Бенковски“, както и върховете „Вежен“ и „Баба“
|
"ЦАРИЧИНА" е третият по големина резерват в Национален парк “Централен Балкан”.
Разположен е в най-северните склонове на Стара планина, като ядрото му се оформя от водосбора на Болованджика и обхваща близо 33 кв. км. площ. Северната му граница достига почти до с.Рибарица.
Въпреки че по-голямата част от горите тук са букови и буково-елови, особено ценни са смърчово-муровите гори, оформящи горната горска граница. Тук се намира единственото обособено находище на бяла мура в Средна Стара планина.
Повече от 600 вида растения оцеляват в скалистите терени на Царичина. 23 от тях се считат за застрашени от изчезване и са вписани в Червената книга на България. Между тях са витошкото лале, нарцисолистната съсънка, самодивското лале.
КЪРВАВОТО КЛАДЕНЧЕ НА ГЕОРГИ БЕНКОВСКИ.
|
На 3 км. срещу течението на река Костина, отбивайки се от основния път, можете да стигнете до лобното място на Георги Бенковски. Тук е и паметникът на легендарния революционер. В местността Костина се намира и прочутото Кърваво кладенче, където на 25.05. 1876 г. е измита отрязаната глава на героя
Всяка година на 25 май се правят възстановки около Кървавото кладенче. Честването включва зрелищна възстановка на трагичното събитие. Всяка година, актьори пресъздават сцената на убийството на Бенковски и залавянето на другарите му. Особено интересно е скачането на Захари Стоянов в ледените води на реката. Той единствен успява да се измъкне от засадата. По чудо остава невредим и се насочва към Троян. Няколко денонощия, мокър, гладен и изтощен до смърт се лута из горите край селото. Помага му само овчаря Иванчо, за което по-късно губи живота си. Неговите потомци живеят в Рибарица и днес. Захари Стоянов е заловен и арестуван край троянските колиби.
|
|